Print Page | Sign In | Join MAPA
Asphalt Paving Awards

MnDOT Project Awards

Trunk Highway Reconditioning or Reconstruction

2018 WINNERS
TH 71, District 8

TH 71, District 8

  • Contractor: Phillip Laumann, Kevin Callaghan; Hardrives, Inc.
  • Agency: Alan Setrum, Jeff Bush, Kathy Hokkala, Paul Rasmussen, Matthew “Chase” Johanson, Gaylen Heacock ; MnDOT District 8 Willmar Construction

TH 46, District 2

TH 46, District 2

  • Contractor: Brian Anderson, Eric Bauman, Tad Lorstrom; Hawkinson Construction
  • Agency: Luke Johanneck; MnDOT District 2 Bemidji

Trunk Highway Resurfacing-High Traffic Volume

2018 WINNER
TH 13, Metro District

TH 13, Metro District

  • Contractor: Matt Diederich, Travis Waytashek, John Wokasch; Valley Paving
  • Agency: Alison Berreth, Pat Kienitz, Pat Gieseke, Cuong Do, Bill Wald; MnDOT Metro District

Trunk Highway Resurfacing-Low Traffic Volume

2018 WINNER
TH 60, District 6

TH 60, District 6

  • Contractor: Chad Kelly; Rochester Sand & Gravel, Wayne Gieseke, Casey Bauer; Crane Creek Asphalt, Kraig Defrang; Dunn Blacktop, A division of Mathy Construction
  • Agency: Paul Schauer, Darrel Olson, Tim Hicks; MnDOT District 6 Rochester

Work Zone Safety Awards

Static Low Volume Category

2018 WINNER

District 2, TH 2 at CSAH 75 in Cass County

  • MnDOT Project Engineer: Luke Johanneck
  • MnDOT District Traffic Representative: Michelle Rognerud Prime
  • Contractor: Reierson Construction, Inc
  • Traffic Control Contractor: Interstate Traffic Signs- Mathew Olson

Static High Volume Category

2018 WINNERS

District 7, TH 14 from North Mankato to Eagle Lake

  • Resident Engineer: Dan Pirkl
  • MnDOT Project Engineer: Andrew Lawver
  • MnDOT Chief Inspector: Darrel Olson
  • MnDOT District Traffic Representative: Scott Thompson
  • Prime Contractor: OMG Midwest dba Southern Minnesota Construction - Tony Hrab
  • Traffic Control Contractor & Work Zone Safety Coordinator: Jason Grandell, Safety Signs

 

District 4, TH 28, 29, & 104 in the city of Glenwood

  • Resident Engineer: Daniel Kuhn
  • MnDOT Project Engineer: Bradley Cegla
  • MnDOT Chief Inspector: Mark Welling
  • MnDOT Grading and Paving Spector: Jeremy Erhp
  • MnDOT ADA Inspector: Chad Schwarz
  • MnDOT District Traffic Representative: Trudy Kordosky
  • Prime Contractor: Riley Bros. Rollen Janssen
  • Work Zone Safety Coordinator: Rollen Janssen, Riley Bros
  • Traffic Control Contractor: Allstate Traffic Control - Rick Borgen

 

State Aid Awards

County/Municipal (Urban State Aid) New or Reconstruct

2018 WINNER
Vernon Ave, City of Savage

Vernon Ave, City of Savage

  • Contractor: Matt Diederich, Travis Waytashek, Dustin Goranson; Valley Paving
  • Agency: City of Savage

County/Municipal (Rural State Aid) – New or Reconstruct

2018 WINNER
CSAH 4 Freeborn County

CSAH 4 Freeborn County

  • Contractor: DJ Kruse, Tim Stollard, Trevor Gilliam; Ulland Brothers, Inc
  • Agency: Tim Stapleton, Scott Sorenson, Dan Kenison; Freeborn County

County/Municipal (Urban State Aid) Resurface

2018 WINNER
CSAH 21 Scott County

CSAH 21 Scott County

  • Contractor: Matt Diederich, Travis Waytashek, Dustin Goranson; Valley Paving
  • Agency: Lisa Freeze, Nate Thomas, Mike Fashant; Scott County

 

County/Municipal (Rural State Aid) Resurface

2018 WINNER
CSAH 50 Stearns County

CSAH 50 Stearns County

  • Contractor: Cash Johnson & Mike Brever; Central Specialties
  • Agency: Jeff Miller, Scott Jackels; Stearns County

County Road (Local Funds)

2018 WINNER
CR 894 St Louis County

CR 894 St Louis County

  • Contractor: Tom Kvas, Tony Clement, Lisa Chapman; KGM Contractors
  • Agency: Mike Knudsen, John Pedersen, Matt Beger, Miranda Bradford, Mark Clorence; St Louis County

 

Airport Awards

Intermediate Airport

2018 WINNER
Moorhead Municipal Airport

Moorhead Municipal Airport

  • Contractor: John Halvarson, Aaron Deringer; Northern Improvement Company
  • Agency: City of Moorhead
    Ben Curti, Jeff Klein, Jon Scraper; Mead & Hunt

Key Airport

2018 WINNER
St Cloud Regional Airport

St Cloud Regional Airport

  • Contractor: Evan Smith; Hardrives
  • Agency: Bill Towle; St Cloud Regional Airport
    Michelle Baird; Mead & Hunt

 

MAPA Partnering Award

MN Ecological Awards-Industry Ecological Commendations

2018 WINNERS

Bituminous Roadways Inc.

  • Inver Grove Heights Plant
  • Minneapolis Plant
  • Shakopee Plant

Commercial Asphalt Co.

  • Burnsville Plant No. 2
  • Empire Plant No. 3
  • Maple Grove Plant No. 4
  • Red Rock Plant No. 5
  • Ramsey Plant No. 6
  • Scandia Plant No. 7
  • Elk River Plant No. 8
  • Blaine Plant No. 9
  • Jackson Plant No. 11
  • Eden Prairie Plant No. 12

Hardrives, Inc.

  • Lakeland Plant #301
  • Plant #401
  • Becker Plant #501
  • Plant #601
  • St. Cloud Plant #701

Mathy Construction Co.

  • Rochester Sand & Gravel Plant 53
  • Dunn Blacktop Co. Plant 66
  • Rochester Sand & Gravel Plant 77
  • Crane Creek Asphalt Plant 85